tło pod menuStrona głównaOfertaTesty na nietolerancje pokarmoweRekomendujęAnalizator składu ciałaCennikE-dietetykaKontakt

Nadwaga lub otyłość u dzieci

 
Wielu rodziców boryka się z problemem nadwagi lub otyłości swoich dzieci. Niejednokrotnie problem nadwagi dotyczy nie tylko dziecka, ale również rodziców. Sprowokowało mnie to do podzielenia się, w daleko idącym skrócie, tym co wyczytałam i co myślę na temat tego trudnego problemu.

Otyłość jest wynikiem długotrwałego zaburzenia równowagi między ilością dostarczanej energii a jej wydatkowaniem. Na regulację energetyczną mają wpływ czynniki genetyczne, ale przede wszystkim środowiskowe (około 50-60%). Mówiąc po ludzku, to ile czasu spędzamy przed telewizorem czy komputerem, jak się żywimy, czy uprawiamy sporty lub po prostu czy żyjemy aktywnie zależy od zachowań naszych rodziców, rodzeństwa, dziadków. Obserwując życie najbliższych naśladujemy ich postawy, ulegamy ich wpływom.

Dla większości z nas otyłość postrzegana jest jako aspekt estetyczny, natomiast nie zastanawiamy się jaki ma ona związek z jakością naszego życia oraz naszym zdrowiem. Tymczasem długofalowe badania jednoznacznie wykazują, że długość życia oraz wyższa zachorowalność na cukrzycę typu 2, nadciśnienie tętnicze, zawały serca i udary mózgu mają bezpośredni związek z nadmierną masą ciała. Dzisiaj już wiemy, że wymienione choroby wynikają z otyłości rozpoczynającej się już w dzieciństwie. Otyłość i nadwaga są obecnie uznawane za najważniejsze czynniki związane z nadciśnieniem u dzieci. U otyłych dzieci występują również inne problemy, które wraz z nadciśnieniem powodują np. powikłania w postaci przerostu lewej komory, uszkodzenia naczyń tętniczych czy liczne zaburzenia metaboliczne, takie jak obniżenie stężenia tzw. dobrego cholesterolu HDL, podwyższenie stężenia trójglicerydów oraz insulinooporność.

Od kiedy zacząć zdrowe odżywianie ? Najlepiej już w ciąży. Jeżeli kobieta w ciąży je nadmiernie dużo, to przekłada się to na zwiększenie ryzyka otyłości u dziecka. Niedojadanie w czasie ciąży, programuje u dziecka oszczędny metabolizm i po porodzie, gdy dziecko rozwija się korzystnych warunkach niestety również narażone jest na rozwój otyłości. Bardzo ważne jest karmienie naturalne, ponieważ chroni dziecko przed nadmierną masą ciała w późniejszym okresie. Pokarm kobiecy zawiera wiele aktywnych składników, które mogą mieć wpływ na zmniejszenie ryzyka nadwagi. Dzieci karmione butelką bywają o wiele częściej przekarmiane. To jak karmimy dziecko przez pierwsze 3 lata ma niebagatelny wpływ na jego sylwetkę i sposób odżywiania w przyszłości, jest to okres kształtowania nawyków żywieniowych. Dzieci spożywają posiłki z rodzicami i podpatrują ich sposób żywienia się. Dieta dziecka w wieku 1-3 powinna być urozmaicona. Pełnowartościowy dobowy jadłospis powinien uwzględniać produkty z 5 grup: pierwsza to: mięso, ryby, wędliny, jaja, druga: mleko i przetwory mleczne, trzecia: warzywa i owoce, czwarta: przetwory zbożowe, piąta: tłuszcze roślinne. Dziecko powinno zjadać 4-5 posiłków i ważne aby nie pojadało pomiędzy nimi oraz aby nie jadło podczas oglądania telewizji czy zabawy.

Jeżeli okres wczesnego dzieciństwa za nami, a nasze dziecko ma nadwagę lub jest otyłe, to czy możemy coś zrobić? Tak, ale z pewnością nie będzie to łatwe. Przede wszystkim należy zmodyfikować nawyki żywieniowe. Łatwiej będzie osiągnąć zamierzony cel, jeżeli zmiana obejmie wszystkich domowników. Dziecko nie może być obarczane winą za to, że jest otyłe gdy ma łatwy dostęp do niezdrowej żywności, albo gdy pozostali domownicy prowadzą wyłącznie siedzący tryb życia. Musimy mieć na uwadze, że nawyki wyniesione z domu nasze dziecko będzie powielać w swoim życiu dorosłym. Łatwo powiedzieć … Uważam jednak, że dziecko powinno mieć wsparcie i przykład w swoim najbliższym otoczeniu. Trudno jest wymagać od kogoś zmian, jeżeli samemu nie daje się nic w zamian. Wzajemne wsparcie, rozmowy będą przyczynkiem do nowej, fajnej relacji z dzieckiem, a może właśnie dobro dziecka pozwoli nam, dorosłym zrobić coś dobrego dla nas samych. Musimy mieć świadomość, że zmiana będzie naszą długodystansową dyscyplinąJ Zależy nam na stałym, systematycznym obniżaniu masy ciała, a nie na szybkim odchudzaniu. Musimy się liczyć z napotkaniem niepowodzeń. Nie szukajmy wówczas winnych zaistniałej sytuacji, ale spokojnie przeanalizujmy gdzie mogliśmy popełnić błąd. Nasze cele muszą być przede wszystkim realne i mierzalne. Bądźmy zatem cierpliwi i konsekwentni w działaniu.

Od czego zacząć?
Najlepszą formą leczenia jest właściwy sposób odżywiania i ruch! Często gdy u dziecka występuje nadwaga, unika ono wysiłku fizycznego, ponieważ jest mniej sprawne, wstydzi się swego ciała, szybciej się męczy. Na początek może warto wychodzić na wspólne spacery, albo np. odprowadzać dziecko do szkoły pieszo. Jeśli uda nam się zachęcić dziecko do regularnego uprawiania sportu, pamiętajmy, że należy dziecku pozwolić wybrać ten rodzaj wysiłku, który zaakceptuje i polubi. Ważne jest, aby wysiłek był adekwatny do wieku i możliwości danego dziecka. Nie możemy dziecku narzucić danej aktywności fizycznej, ponieważ będzie się ona kojarzyła z przykrym obowiązkiem. Sport powinien być sposobem na miłe spędzenie wolnego czasu, poznanie nowych koleżanek i kolegów. No i koniecznie należy ocenić efektywność. Gra w szachy jest uznawana za dyscyplinę sportową, ale raczej nie przyczyni się do poprawy kondycji fizycznej J

A co z dietą?
Planując nową, zdrową dietę musimy zapewnić dziecku produkty, które są źródłem składników budulcowych, dają siłę i energię życiową a więc odpowiednio dobrane białka, węglowodany i tłuszcze. Musimy wiedzieć, że najczęstszą przyczyną otyłości jest zbyt duża liczba posiłków, duża objętość poszczególnych posiłków, nieregularne jedzenie, pojadanie między posiłkami, nieprawidłowy dobór produktów spożywczych i wspomniana wcześniej mała aktywność fizyczna. Jednym z podstawowych problemów jest ograniczenie kaloryczności diety . W praktyce musimy ograniczyć ilość cukru w diecie, w tym słodyczy, soków i innych napojów słodzonych, zredukować ilość tłuszczy a zwiększyć spożycie warzyw. Pełnowartościowe białka znajdziemy w mleku, serach twarogowych, jogurcie, kefirze, chudym mięsie (cielęce, wołowe, wieprzowe), drobiu, jajach i rybach. Dobre tłuszcze to oliwa, oleje i masło, ale również znajdziemy je w serach, mleku, wędlinach i niektórych mięsach. Węglowodanów dostarczą nam: kasze, płatki, pieczywo razowe i z ziarnami, owoce i warzywa.
Do najczęstszych błędów żywieniowych u dzieci i młodzieży w wieku szkolnym zalicza się: niewłaściwy rozkład posiłków, nieprawidłowy dobór produktów w diecie i niebilansowaną pod względem wartości odżywczych dietę. Niewłaściwy rozkład posiłków w ciągu dnia to brak śniadania przed wyjściem z domu, brak drugiego śniadania w szkole, łączenie obiadu z kolacją i zbyt późne jedzenie wieczorem. Dzieci powinny jeść 4 do 5 posiłków dziennie. Nieprawidłowy do bór produktów oznacza nadmiar słodkich napojów, słodyczy, zbyt duża liczba przekąsek bogatych w tłuszcz i sól, nadmiar mięsa i wędlin, niedobór warzyw i owoców, mała ilość mleka i jego przetworów, spożywanie fast food-ów.

Bardzo ważny jest sposób przygotowania posiłków – unikamy smażenia, a raczej gotujemy i dusimy.
I jeszcze jedna ważna zasada. Jedzenie nigdy nie może być formą nagrody! Często jedzenie, smakołyki, specjalne deserki nabierają emocjonalnego znaczenia i stają się substytutem miłości, bezpieczeństwa, wyrazem czułości wobec dziecka. Dawanie i otrzymywanie jedzenia przybiera formę specyficznej więzi, a przecież żywność powinna zaspakajać potrzeby ciała a nie ducha.

Kilka pomocniczych pytań – zadań – podpowiedzi, z punktu widzenia mamy dietetyczki:
 1. Nasi rodzice, dziadkowie mają nadwagę lub są otyli. Zapytajmy, czy dobrze się czują, czy łatwo się poruszają, czy wchodzenie po schodach sprawia im trudność, czy mocno się pocą, czy mają zadyszkę, czy z łatwością sznurują buty. Potem zastanówmy się czy w przyszłości też chcemy tak wyglądać i tak się czuć. Silna wola wraz z wiekiem staje się coraz słabsza. Im szybciej zabierzemy się za siebie, tym szybciej lepiej się poczujemy.
 2. Nie wystarczy zapytać dziecka, czy zjadłeś jakieś owoce, tylko trzeba dopilnować by je zjadło! Dobrze jest przygotować je w takiej formie aby dziecko po nie sięgnęło. Ja np. w soboty i niedziele przygotowuję dla każdego talerzyk owocowy, składający się z np. z połówki banana, jabłka i kiwi lub połówka pomarańczy, grejpfruta i gruszki i podsuwam pod nos J . Wszystko znika! Gdybym zapytała – czy zjesz ? usłyszałabym nie dziękuję , na razie nie mam ochoty. Dla nastoletniej córci do szkoły przygotowuję jabłko pocięte w ćwiartki, owijam folią i spinam gumką recepturką. Ma kłopoty ze szczęką i na razie musi jeść małe kęsy. Gdybym dała jabłko w całości na pewno wróciło by z powrotem.
 3. Moje dziecko nie je warzyw !!! Dziecko nie lubi pomidorów, ale chętnie zjada zupę pomidorową i sos pomidorowy, przygotowany na bazie przetartych pomidorów. Przygotowujmy więc posiłki, które dziecko lubi i toleruje, a przy okazji stale podsuwajmy do spróbowania inne warzywa, które jedzą pozostali członkowie rodziny, kiedyś się skusi :)
 4. Forma przekupstwa. Tak jak pisałam wyżej jedzenie nie może być nagrodą, ale np. kupienie fajnego ciucha sportowego w ramach nagrody, za osiągnięcia sportowe, za podjęcie wysiłku, myślę, że mogło by być dopuszczalną formą.
 5. Ja odżywiam się zdrowo a tyję !!! Proponuję, żeby przez kilka dni zapisywać sobie co zjadamy, każdy produkt np. środa:
 • Śniadanie: bułka kajzerka posmarowana masłem (cienko czy grubo ?), 2 plasterki szynki wieprzowej, jajko na miękko, zielony ogórek, kakao na mleku
 • 3 mandarynki, ciasteczka kruche 2 sztuki (koleżanka mnie poczęstowała J ), herbata z 2 łyżeczkami cukru, cukierek czekoladowy
 • II śniadanie: kanapka (2 kromki) jasnego pieczywa z masłem i serem żółtym, jabłko, 5 żelków, batonik musli, soczek pomarańczowy
 • Obiad: pomidorowa z ryżem, 4 ziemniaki, schabowy i mizeria. Na deser kisiel z sokiem malinowym.
 • Kolacja: 2 kanapki z masłem, 2 parówki, pomidor, herbata z 2 łyżeczkami cukru.
 • I podczas oglądania bajki soczek Kubuś i paczuszka flipsów
 • I tak czwartek, piątek, niedziela. Takie zapiski bardzo pomogą nam w dokładnym prześledzeniu tego co faktycznie zjadamy. Łatwiej będzie nam ustalić gdzie pojawiają się błędy i je wyeliminować.
Trzymam kciuki za podjęte wyzwania. Jeśli szukacie Państwo pomocy jestem do dyspozycji :)

Anna

 
Oblicz swoje BMI
 
 
Oblicz
 
 
 
 
 
Design &dtp studio. Rozwiń skrzydła


PARTNERZY:

Renata Gogolewska
Specjalistyczna Praktyka Stomatologiczna
tel. 58 761 79 38, www.gogolewska.pl


Krystyna Dwórznik
Trener personalny - Instruktor Fitness
tel. +48 512 383 745, k.dworznik@gmail.com


Sylwia Borzyszkowska
Trener personalny - Instruktor Fitness
tel. +48 509 284 888,
sylwia-borzyszkowska@wp.pl

logo studia Morendo

Michał Miklikowski
graphic designer
tel. 507 237 561
morendo@morendo.com.pllogo Fizjomania


Marcin Kotarski

ul. Legionów 119 C
81-472 Gdynia
gabinet@fizjomania.pl 
 
All rights reserved by chudnijcudnie.pl 2015